spotkania w KLUBIE PODRÓŻY M50
Pierwsze spotkanie już: 05.02.2015 (czwartek) o godz. 20.00
Klub Matchpoint, ul. Turystyczna 2a, KOMORÓW.
Po raz drugi pokażemy
Białe noce na Lofotach i w Parku Narodowym Padjelanta
Michał Jeżewski (film) i Piotr Kamiński (slajdy)
Położone u północnych wybrzeży Norwegii, już za kołem pod biegunowym, Lofoty są jednymi z najpiękniejszych wysp świata. Od września do czerwca czas tu płynie leniwie w rytm pojedynczych promów z lądu, za to kiedy zaczyna się krótkie lato, kilku pokładowe jednostki z Bodo suną jedna za drugą. Z wody wynurzają się wysokie, postrzępione góry o zboczach na przemian skalistych i zielonych, z wierzchołkami pokrytymi śniegiem.
Z tej perspektywy wyglądają jak potwór próbujący wzbić się w niebo wprost z morza i nie można się nadziwić, jak w tych surowych warunkach mogą żyć ludzie? W zatoczkach i nad fiordami przycupnęły malownicze wioski, a ich mieszkańcy z dziada pradziada zajmują się rybołówstwem. "Złotem" Lofotów jest dorsz: ponieważ wyspy opływa ciepły prąd Golfsztrom, zimą z Oceanu Atlantyckiego przypływają tu ławice ryb. Świeże, rześkie powietrze wiosną przepełnia więc zapach dorsza suszonego na specjalnych rusztowaniach.
Elementem równie charakterystycznym są czerwone drewniane domki na palach stojące tuż przy brzegach. To rorbuery, czyli dawne schronienia i chaty rybaków: pierwsze, zbudowane na początku XII w., miały 4 x 4 metry, ubitą ziemię zamiast podłogi i miejsce na palenisko.
Padjelanta jest największym szwedzkim parkiem narodowym. Wraz z przylegającym do nich parkiem Stora Sjöfallet zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowo piękny obszar górski z bogatą flora i fauną,a jezioro Virihaure należy do najpiękniejszych w Szwecji.
Michał Jeżewski to nasz komorowski przyjaciel, działacz społeczny,
biznesmen, filantrop i podróżnik. Lubi ludzi i jest dobrym duchem wszelkich spotkań. Podróżowanie jest dla niego okazją do spotkania z innymi ludźmi.
Zdolny i obiecujący filmowiec.
Piotr Kamiński to pomysłodawca Klubu Podróży M50,
klubu ROWEROWOO, pilot i przewodnik turystyczny,
założyciel i wieloletni właściciel biura podróży turystyki aktywnej KAMPIO. Pasjonat sportu, turystyki i podróżowania, a ostatnio włóczenia się.
Od listopada 2014 radny gminy Michałowice.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
W dniu 12.03.2015 (czwartek) o godz. 20.00
kolejny już raz udamy się na Syberię.
Michał Książek: KOŁYMA. IWAN, KAMAZ I ŚMIERĆ.
Pod nazwą Kołyma kryje się rzeka, kraina geograficzna i historyczna, a nawet małe miasteczko, do którego nie ma drogi. Dawniej była Kołyma wyrokiem, więzieniem, najpierw za czasów carskich, a potem stalinowskich. Jakby nie dość bogatej treści tego słowa, Kołyma oznacza też drogę, ze wschodnich peryferii Jakucji do Jakucka, zbudowaną przez więźniów Stalina, a używaną setki lat wcześniej przez migrujących tędy neolitycznych myśliwych. Niektórzy z nich osiedli w dolinie rzeki budując domy nazywane kuluma: szałasy z bierwion obsypane ziemią. Owe kuluma, budowane nad rzeką jej dopływami, miały dać nazwę rzece: Kołyma. Zatem to słowo, synonim więzienia, znaczy też „dom”.
Michał Książek (ur. 1978) od lat pracuje jako przewodnik syberyjski. Skończył leśnictwo na warszawskiej SGGW i studia wschodnie na UW.
Główne zainteresowania to ornitologia oraz kulturoznawstwo, ze szczególnym wskazaniem na Rosję i kraje byłego ZSRR.
Od ponad 13 lat regularnie jeździ na Syberię, od 5 mieszka w Jakucji i w Polsce. Relacje ze swych wypraw publikował m.in. w "Polityce", "Gazecie Wyborczej" i "Łowcu Polskim". Odbył dwuletnie stypendium na Uniwersytecie w Jakucku, gdzie uczył się języka jakuckiego i ewenkijskiego. Jest autorem książki „Jakuck” oraz tomiku poezji .
W kwietniu 2015 kolejna pokaz o Indiach, które tak bardzo lubię. Marta Sobolewska przedstawi nam „swoje” Indie, które poznaje od ponad 15 lat. Termin i więcej informacji w lutym.
Jak zwykle gorąco zapraszam.
Piotr Kamiński
Klub Podróży M50
tel. 602286537