OGÓLNE ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW!
Poprzez swoje działania, Zarząd Osiedla Komorów tej kadencji ma swój skromny wkład w:
podwyższanie poziomu bezpieczeństwa - mamy wpływ na projekt modernizacji Al. M. Dąbrowskiej (AMD) z wyniesionymi skrzyżowaniami i węższą jezdnią w centralnym odcinku; poprzez lobbowanie na rzecz NIE budowania chodników - pieszo-jezdne ciągi to wolniejsza jazda samochodów; poprzez lobbowanie na rzecz jak najniższej dozwolonej prędkości jazdy na naszych ulicach;
obniżanie poziomu hałasu - poprzez działania na rzecz ograniczanie ruchu TIRów na AMD poprzez zwężenie jezdni i wyniesione skrzyżowania; poprzez promowanie zapisów regulaminu gminnego i zwracanie się do mieszkańców o ograniczanie używania głośnych narzędzi w czasie dni wolnych; poprzez ochronę drzew jako skutecznej bariery przed hałasem;
większą wygodę kierowców - promujemy dwukierunkowe ulice, parkowanie wzdłuż naszych uliczek, wspieramy projekt czasowego parkowania w centrum, promujemy parking w Regułach;
utrzymanie czystego powietrza - poprzez ochronę drzew, które dostarczają codziennej porcji tlenu; poprzez stałe dążenie do ograniczania ruchu przejazdowego przez Komorów – działaliśmy na rzecz wyniesionych skrzyżowań w centrum i konsultujemy projekt modernizacji AMD na dalszym odcinku – od ulicy Berylowej do Al. Starych Lip; poprzez działania na rzecz dla ograniczania tranzytowego ruchu TIRów; odbyła się akcja kontrolna Policji na nasz wniosek;
ochronie przyrodniczego otoczenia – naszą, często bardzo cenną, zieleń staramy się chronić z uwagi na fakt, że drzewa to czyste powietrze, tlen, bariera przed kurzem i hałasem, obcowanie z małymi dzikimi zwierzętami, z ptakami, które pięknie śpiewają – mamy w Komorowie jeszcze przynajmniej 20 gatunków ptaków, głównie dzięki zadrzewionej okolicy;
czystości i ładzie - działamy w sprawach porządkowych i na rzecz ograniczenia ilości reklam;
budowie wspólnoty - niwelowanie lokalnych podziałów - integrujące imprezy, działania na rzecz domu kultury i inicjatyw obywatelskich, Święto Mieszkańców przy współudziale wszystkich Stowarzyszeń i środowisk; Zarząd współpracuje ze wszystkimi organizacjami - K40, Kulturalny Komorów, Towarzystwo Komorowianie, Akcja Katolicka, Wszyscy Razem;
promocji edukacji, działań kulturalnych i rekreacyjnych - obrona liceum jako ochrona cennego środowiska młodzieży i nauczycieli, które promieniuje na całą miejscowość; rozbudowa szkoły - TAK, ale bez naruszania specyfiki Komorowa; promowanie aktywnej rekreacji, gry w scrabble’a, jazdy na rowerach; współpraca z Biblioteką, Stowarzyszeniami oraz poprzez stronę www.komorow.pl;
podnoszenie poziomu estetyki miejsca - staramy się w miarę naszych możliwości wpływać na dobór materiałów i jakość wykończenia placów i ulic; staramy się o lepszy wygląd centrum – z mniejszą ilością śmieci, nadmiernej ilości reklam, z dobrą małą architekturą i zielenią;
budowanie marki miejsca - strona www.komorow.pl, wspieranie publikacji i działań na rzecz ochrony tradycji miejsca, kontakty z mediami.
W rezultacie powyższych działań mamy wkład w utrzymanie wysokiej wartości nieruchomości - poprzez zachowanie najlepszych cech naszej miejscowości i podnoszenie JAKOŚCI ŻYCIA w mieście ogrodzie, których jest kilka w Polsce.
NASZA WSPÓLNA PRZESTRZEŃ
Udział Zarządu w zamierzeniach zmieniających przestrzeń wokół nas:
- analizowanie i opiniowanie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Były to projekty planów: Obszary w Pęcicach, Sokołowie, Nowej Wsi, Wsi Komorów, Granicy; w Komorowie: Obszary Zaciszna, Żwirowa, Zespół Szkół, Osiedle Domeczek i Ostoja oraz obszar Aleja Kasztanowa. Powtarzającym się refrenem większości opinii o przedstawianych planach było przeciwdziałanie tendencji zwiększania gęstości zaludnienia, powodującej przerosty zamiast zwielokrotnienia samodzielnych jednostek osadniczych.
- analizowanie i opiniowanie projektów modernizacji ulic Komorowa: 3 Maja, Kredytowa, Sportowa, Prusa, Konopnickiej, Okrężna, Żeromskiego, Kujawska, Akacjowa, Lipowa, Klonowa.
- analiza i opinie projektów organizacji ruchu oraz wniosków o zmiany dla ulic: Akacjowa, Lipowa, Klonowa, Żwirowa, Spokojna, Ireny.
|
- analizowanie, opiniowanie koncepcji i projektów ważniejszych przestrzeni publicznych:
- „Centrum Komorowa” - modernizacja ulicy Brzozowej i Alei Marii Dąbrowskiej wraz z ukształtowaniem okolic stacji WKD
- Plac Paderewskiego /w tym przypadku również zainicjowanie i uczestnictwo w społecznym zespole doradczym, monitorującym projektowanie i realizację/
- Dołączenie w czerwcu br. do Komisji zw. z rozbudową Zespołu Szkół w Komorowie.
|
INNE SPRAWY
- Rozbudowa szkoły – w lutym tego roku Zarząd dowiedział się, że planowana rozbudowa szkoły nie poprawi sposobu zabudowy szkolnej działki, jedyny architekt strony społecznej zrezygnował z doradztwa komisji społecznej, rozbudowę „projektuje” dyrekcja z rodzicami, a na dodatek ma zostać wycięte kilkadziesiąt sosen z zalesionej działki szkolnej w mieście ogrodzie. Pomimo wspólnego głosu organizacji komorowskich i kilkuset mieszkańców, Wójt podjął decyzję, która skutkować ma wycinką starodrzewia i rozbudową, która nie poprawi jakości zabudowy terenu szkoły.
- Dalszy ciąg modernizacji Al. M. Dąbrowskiej do Al. Starych Lip - wnieśliśmy jako Zarząd swoje sugestie, czekamy na projekt.
- Zieleń - Zarząd uczestniczył w spotkaniach i lokalnych wizjach związanych z kształtowaniem zieleni publicznej. Komorów, jako miasto ogród, ma wiele wspólnych terenów zieleni, wiele drzew i niejeden pomnik przyrody prawnie chroniony. Ale z tym jest związanych wiele problemów. Dla niektórych piękne drzewa, które są ozdobą naszej miejscowości, stanowią tylko zagrożenie i przeszkodę w realizacji inwestycji. I nie wiadomo, czy tylko dlatego, że w ogóle są, czy też dlatego, że są przeszkodą w łatwym projektowaniu i wykonaniu inwestycji. Przykro, że takie myślenie reprezentują także niektórzy radni i władze urzędnicy naszej gminy. Drugim problemem jest pielęgnacja i właściwe kształtowanie zieleni. Tu też wiele pozostaje do życzenia. Wieloletnie zaniedbania w tym zakresie dają o sobie znać. Brak jest programu działania w tym zakresie, stosowane są środki doraźne i to pod kątem realizacji doraźnych celów, co powoduje, że niekiedy rezultaty są opłakane. A zieleń to ważny element w kształtowaniu krajobrazu, kultury przestrzeni, która tak wiele znaczy o jakości naszego życia.
- Odpady - Zarząd zbierał uwagi i obserwacje o selektywnym odbiorze śmieci. Sposób selektywnego zbierania śmieci, podział na frakcje, terminy
odbioru oraz sam odbiór przez firmę Jarper jest przyjmowany przez
mieszkańców Komorowa bardzo dobrze. Na ile mieszkańcy stosują się do wymogów selektywnej zbiórki śmieci, nie wiemy. Można tylko powiedzieć, że jest zdecydowanie czyściej, jest coraz mniej porzuconych bezpańskich worków ze śmieciami. Bardzo pozytywnie jest oceniany odbiór masy zielonej, szkoda tylko, że nie wszyscy właściciele mają na terenie swojej posesji kompostowniki. Przy tej okazji prosimy, by nie wystawiać zbyt wcześnie – przed datą odbioru - worków ze śmieciami. Starajmy się czynić to w przeddzień daty odbioru. - Strona www.komorow.pl - stworzyliśmy i prowadzimy oficjalną stronę Komorowa. Informujemy o ważnych sprawach lokalnych, a jednocześnie staramy się, aby była źródłem wiedzy o Komorowie dla pozostałych zainteresowanych. Strona zawiera m.in. informacje o historii Komorowa, ważnych miejscach i stowarzyszeniach tu działających oraz informacje praktyczne. Strona będzie ulepszana.
- Pola Komorowskie - Minister Rolnictwa wydał w tym roku decyzję odmowną w sprawie odrolnienia gruntów po obu stronach Alei Kasztanowej. Być może jest to związane z roszczeniami b. właścicieli ziemskich z naszych okolic.
RELACJE
W naszych relacjach zarówno ze społecznością, którą reprezentujemy, jak i z władzami samorządowymi, pokutuje podstawowy błąd. Pierwsi przypisują nam nierealne możliwości, drudzy korzystają z tego i „zwalają” na nas swoje błędy i winy.
Przypisywana jest nam nadzwyczajna moc. Nasze możliwości są więcej niż skromne. To Radni uchwalają, a Wójt realizuje. Tam zapadają decyzje i tam jest odpowiedzialność.
Nasze narzędzia to wpływ, nacisk, sygnalizowanie problemów, kontrola.
Przypisywana jest nam odpowiedzialność za wiele spraw. Kiedy robią to mieszkańcy, mamy nadzieję, że tylko z niewiedzy. Kiedy jednak przypisują ją nam urzędnicy gminy i Radni jest znacznie gorzej - to zwykłe szukanie kozłów ofiarnych czy też chłopców do bicia.
Zarząd nie buduje, nie projektuje, nie nadzoruje. Od tego są fachowcy. Oni dostają zlecenia, biorą pieniądze, odpowiadają.
Zarząd NIE miał wglądu w projekt organizacji ruchu w centrum Komorowa, ale urzędnik UG stwierdził w wypowiedzi dla gazety WPR, że Zarząd ten projekt opiniował.
Zarząd NIE projektował modernizacji centrum Komorowa, ale Radna, odpowiadając na pytania o ocenę rozwiązań, pisze „mogę oceniać efekty po fakcie, ponieważ nie byłam konsultowana w trakcie projektowania tych przedsięwzięć. Urząd Gminy zaprojektował te miejsca wspólnie z Radną p. A. Zalewską i Zarządem Osiedla Komorów.”
Zarząd NIE miał żadnego wpływu na wybór architekta projektującego modernizację centrum Komorowa, ale Wójt w odpowiedzi na naszą skargę dotyczącą prac w centrum pisze „ponadto architekt działający z ramienia ZOK...”.
Zarząd NIE blokował i NIE blokuje rozbudowy szkoły, ale tak twierdzi Wójt, a także Jego podwładni.
Zarząd NIE zaprojektował „placyku” w centrum Komorowa, ale tak właśnie pracownicy urzędu informują mieszkańców.
WSPÓŁPRACA
|
Prosimy o dalsze wspieranie naszych dążeń. Prosimy o maile na adres: zarzad@komorow.pl z Państwa opiniami, sugestiami, uwagami.
Zarząd Osiedla Komorów
wrzesień 2014